Zintegrowany System Kwalifikacji (ZRK) ma umożliwiać porównywanie kwalifikacji uzyskiwanych w kraju i innych krajach europejskich poprzez odniesienie ich do poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji (PRK) i dalej do poziomów Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK). Każda z kwalifikacji włączonych do ZRK musi mieć określony poziom PRK, który wynika z porównania wymaganych dla niej efektów uczenia się z charakterystykami poziomów w ramie kwalifikacji.
Polska Rama Kwalifikacji, podobnie jak rama europejska, składa się z ośmiu poziomów. Każdy z poziomów opisywany jest wymaganiami w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które musza posiadać osoby posiadające kwalifikacje danego poziomu.
W Polsce zastosowano unikatowe rozwiązanie, które polega na wprowadzeniu charakterystyk poziomów PRK pierwszego i drugiego stopnia:
-
charakterystyk uniwersalnych (pierwszego stopnia), które dotyczą wszystkich rodzajów kwalifikacji;
-
charakterystyk drugiego stopnia, typowych dla kwalifikacji uzyskiwanych w ramach edukacji ogólnej, szkolnictwa wyższego oraz kształcenia i szkolenia zawodowego.
Charakterystyki pierwszego i drugiego stopnia, jako, że stanowią spójną całość, powinny być czytane łącznie, aby w pełni zrozumieć specyfikę poszczególnych poziomów.
Charakterystyki typowe dla kwalifikacji uzyskiwanych w ramach szkolnictwa wyższego opisane zostały dla poziomów od 6 do 8 PRK. Do tych poziomów przypisane zostały kwalifikacje pełne uzyskiwane w szkolnictwie wyższym m.in. dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu zawodowego licencjata (licencjat), inżyniera (inżynier), magistra inżyniera (magister inżynier) oraz dyplomy potwierdzające uzyskanie stopnia naukowego doktora w określonej dziedzinie.
Akty prawne związane z Polską Ramą Kwalifikacji:
-
Ustawa a dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz.U.2020.226) POBIERZ
-
Rozporządzenie MEN z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifikacji o charakterze ogólnym - poziomy 1-4 (Dz.U.2016.520) POBIERZ
-
Rozporządzenie MEN z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifikacji o charakterze zawodowym - poziomy 1-8 (Dz.U.2016.537) POBIERZ
-
Rozporządzenie MEN oraz MNiSW z dnia 17 czerwca 2016 r. w sprawie charakterystyki drugiego stopnia Polskiej Ramy Kwalifikacji typowych dla kwalifuikacji uzyskiwanych po uzyskaniu kwalifiakcji pełnej na poziomie 4 - poziom 5 (Dz.U.2016.915) POBIERZ
-
Rozporządzenie MNiSW z dnia 14 listopada 2018 r. w sprawie charakterystyk drugiego stopnia efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomach 6-8 Polskiej Ramy Kwalifikacji (Dz.U.2018.2218) POBIERZ
opracowano na podstawie materiałów Instytutu Badań Edukacyjnych
Kategoria: Ogólne
/
Opublikowano: 28 maj 2014
/
Odsłony: 23699